קול קורע גיטרות קורעות – סקירת האלבומים של הווקמן חלק א'

יש כאלה שיגידו שהמילטון לייטהאוזר לא שר, שהוא צורח. אני אמרתי את זה לפני כמה חודשים, ואחרי היכרות מעמיקה עם ה-ישות שהיא מיתרי הקול של הבן אדם, אני מבינה שהוא הרבה יותר מזה. אתמול הגעתי למסקנה, לאחר מפגש עם איש יקר מאוד בחיי – שגם את זה צריך, את הצרחה הזו שמנטרלת את עצמך מהטעויות שלך וגורמת להסתכל על דברים יותר בפרופורציה. מילים בטונים גבוהים לעתים קרובות צורמות לאוזן ויביאו כל אחד לעמדת מגננה, אך לפעמים כדאי להסיר את החומות, לפרק כמה לבנים ולהקשיב. היום המישהו היקר הזה צעק עליי מילים לא נעימות, מתוך דאגה מוחלטת ואהבה, ופתאום מצאתי בי כוח לא להכות בחזרה אלא למצוא את המקום אליו הושיט את ידו לעזרה, ולתת לו לגדול. אז לייטהאוזר צועק, לעתים זה חודר יותר עמוק בדרך הזו.
כמה מפתיע, בדיוק אחרי המפגש, חיכה לי הזמריר ולהקתו במערכת של האוטו וצעקתי יחד איתו, אל עצמי. אנחנו אוהבים מוזיקה כי היא נוטה להתייחד איתנו, להבין את המקומות הכי צרים שלנו ולתת להם לחיות, אך יש במוזיקה גם מקום מעבר למרפא, יש בה גם מקום מלמד ואם מוצאים אותו, פתאום מודעים לדרך יפה יותר להתחנך ולגדול. מאחלת לכל אחד מישהו\משהו שיצעק עליו מדי פעם – אם זה בן אדם, חפץ, חיה או אמן חשובים, באמת, זה הדבר הכי טוב שקרה לי אתמול.

אמרתי המילטון לייטהאוזר? התכוונתי סקירת אלבומים של הווקמן. לפני חודש וחצי קיבלתי את האלבום הראשון של הלהקה הזו בעותק פיזי, זו הייתה מתנה מחברה טובה ש-ויתרה על הניסיון הבא להקשיב לו. ככה "ליסבון" נכנס לחיי, אבל שמתי אותו בצד לאחר הקשבה ראשונה ולא ממש משכנעת. חודש וחצי אחר כך, ועשרות הקשבות, אני נמצאת לפניכם עם ששה מארזים של ששה אלבומים מקסימים, כשכל אחד מיוחד בפני עצמו. האחד טוב, האחר טוב יותר, ועל זה אפרט בהמשך. בנוסף לסקירה, החלטתי להכין את המעריצים החדשים והישנים לקראת ההופעה ובכל אלבום יימצא פירוט של השירים שיש סיכוי שיושמעו במהלך ההופעה פה בישראל. פוסט הבא כבר יהיה פלייליסט מוכן, שהבטחתי לעמיחי ביום שהודיעה הלהקה על הגעתה.

קריאה נעימה!

חן.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

אלבום ראשון: "Everyone who pretended to like me is Gone"

המילטון לייטהאוזר ו-וולטר מרטין הודו בריאיון שהם אינם אנשים עצובים כמו בשירים שהם הוציאו. שם האלבום הזה הוא תוצאה של בדיחה בין חברי הלהקה לגבי רחמים עצמיים, ומשום מה זה לא נשמע ככה בכל האלבום. לאחר שהתפרקו להקות האם של ה-ווקמן, החליטו החמישייה פה אחד כי הסאונד הראשוני של הלהקה יהיה מושתת על פסנתר. פשוטו כריגושו. הרצועות הראשונות הן הפרולוג למה שהיה הקו שהנחה את הווקמן בהמשך דרכם, וזה מסלול הגיטרות כפי שאפשר לשמוע ב-"Wake Up" ו-"French Vacation". מהשיר "The Blizzard of 96", אחת השאריות מהלהקות הקודמות, אפשר לשמוע את הקלידים מנחים את הכלים האחרים. קולו של לייתהאוזר לא מתנצל ולא נרגע, ומאחוריו הקלידים, לפעמים מתלווים אליהם התופים כמו ב"Roll Down the Line" ולפעמים הצליל המתוק של הפסנתר מדגדג את האוזן בעליצות כמו ב"We've Been Had". מגזינים מכנים את האלבום כמייצג את הסאונד של הלהקה, אך אני לא מצליחה להסכים עם זה. בכל זאת, עם התחלות כאלה לא מתווכחים, רק שמים את הראש על מצב ניוטרל ומתרעננים עם קולות הקיץ הניו-יורקי הבוסריים של הלהקה.
השירים החזקים באלבום:: הם "Wake Up", "Everyone Who Pretended to Like me is Gone", "We've Been Had" ו-"Stop Talking"
מה יהיה בהופעה?: הלהקה דבקה יותר בהווה מאשר בעבר, ולכן אפשר לצפות אולי לשיר אחד מתוך האלבום וכנראה שהוא יהיה "We've Been Had".

אלבום שני: "Bows and Arrows"

הקלידים נשארו, הגיטרות תפסו יותר מרחב באוויר ובעוצמה. כן, יש פה את "The Rat" האהוד על ידי כמעט כל חובב אינדי מצוי, אבל זה ממש אבל ממש לא הצד החזק ביותר של האלבום. הסינגל, שמצא עצמו במקומות גבוהים מאוד במצעדי שנה\עשור\מחזור הוא השיר הכי רוקיסטי בהיסטוריה של הלהקה, שדוגלת יותר בשירים פחות קצביים. "The Rat" הוא בעצם ניסוי של מאט באריק המתופף ופול מארון הגיטריסט, בו הם בדקו כמה מהר הם מסוגלים לנגן, מסתבר שמהר מאוד. חוץ מהשיר הזה, "Little House of Savages" ו-"Thinking of a Dream" (שלדעתי מגיע לרמת העוצמה של "The Rat") – האלבום "Bows and Arrows" מרעיף את אהבתו דווקא לשירים הנוגים של פעם, לרוי אורביסון, לרולינג סטונז ולמאנקיז. "No Christmas While I'm Talking" הוא שיר הנהיגה הלילי האולטימטיבי, "138th Street" הוא הבלדה לגיטריסט המורכב ו-"New Year's Eve" נשמע כמו טום וייטס בימים יותר צלולים (שאף פעם לא היו או יהיו), במועדון ג'אז קטן ועגמומי. הבוסר גדל לאכול אבות באלבום השני של הווקמן, הוא שוקע לאט ולוקח זמן להכיר אותו באמת, וכמו כל תהליך של הפנמה – הוא מוצא את עצמו בהיכל הזיכרון הרגשי.
השירים החזקים באלבום: נו, ברור ש"The Rat", אבל חוץ ממנו יש את "Thinking of a Dream", "Hang on Siobhan" ו-No Christmas While I'm Talking"
מה יהיה בהופעה?: העכבר ייצא מהחור, לא לדאוג. חוץ מזה יש סיכוי גדול ל"138th Street" וקטן ל"Hang on Siobhan"

אלבום שלישי: "A Hundred Miles Off"

הווקמנים היו מעדיפים לשכוח מהאלבום הזה, ופיטר באוואר אף טען שלדעתו יש בערך חמישה אנשים שהיו מתקרבים כמה מיילים יותר לאלבום. כנראה שאני אחת מהם. "A Hundred Miles Off" נחשב על ידי מבקרים וחברי הלהקה עצמם בתור הנפילה הגדולה שלהם, מן מסע פזיז מדי לאולפן ההקלטות שלא הניב פירות מספיק בשלים. את חוסר הסבלנות אפשר לשמוע, אך בכל זאת ששת השירים הראשונים שומרים על מידה של קוהרנטיות במעבר ביניהם. הבלאגן מתחיל ב"(Don't get me down (Come on Over Her" שלא מובן מה הקשר שלו ליצירה כולה. "This Job is Killing Me" בעל הטייטל מעורר ההזדהות קיבל גם גיטרות פאנקיסטיות מפוצצות, ו-"Always After You" הוא הפאנק שדווקא אינו זורם. מזל שיש את הסיומת המקסימה עם השיר "Another One Goes By" – עוד בלדה אשר עושה טיזינג מטורף לקראת האלבום הבא. היצירה השלישית במספר יכלה ליפול בקלות בלעדי ששת השירים הראשונים, בלעדי הגיטרות האלה שנקרעות בין הגלשנים בים לבין המוסך הקטן אותו מנסים להפיל בעזרת דיסטורשנים חמצמצים, ובלי "All Hands and the Cook" אין ממש פשר לכל העניין – אבל מה לעשות, הם שם. האלבום באמת החלש מכל רשימת האלבומים, אבל אם זה נחשב חלש…
השירים החזקים באלבום: אם לא שמעתם עדיין את "All Hands and the Cook", תרשו לעצמכם לעשות לכם את היום. יש גם את "Danny's at the Wedding" ו-"Lost in Boston"
מה יהיה בהופעה?: סיכוי גבוה במיוחד ל"All Hands.." ועוד סיכויון ל"Louisiana" הפותח, אבל אם עבר זה לא שם המשחק של הווקמנים, את השירים מהאלבום הזה נראה שהם מעדיפים לקבור עמוק בתהומות הנשייה.

פוסט הבא: שלושת האלבומים הבאים ופלייליסט.

סופ"ש נעים!

4 תגובות (+הוסף את שלך?)

 1. מיכאל גינזבורג
  יול 19, 2012 @ 23:17:47

  יש לי את האלבומים (לא פיזיים, עדיין…), תודה על הסקירה!
  אשמע אותם בהקדם..

  להגיב

 2. Dror Blumberg
  יול 20, 2012 @ 06:31:38

  נפלא, כרגיל עושה חשק לגשת ולגעת במוסיקה עם הכתיבה שלך חןחן. מסוקרן לשמוע מה תחשבי על האלבום שלהם שאני הכי אוהב…זה בטח יגיע בהמשך (:

  להגיב

 3. שמרלינג
  אוג 16, 2012 @ 01:25:50

  מאוד מפתיע אותי לגלות ש "A Hundred Miles Off" נחשב לכישלון. אני חושב שזה בדיוק האלבום בו הבנתי כמה אני אוהב את הלהקה הזאת ו "allways after you" הוא אחד החביבים עלי באלבום. בדיוק הפוך. מצחיק. באלבום הרביעי היתה לי הרגשה של מחזור קל של "A Hundred Miles Off" עד שב "Lisbon" כבר ממש התאכזבתי מחוסר החידוש והיצירתיות.
  כנראה שמזל שאני לא כותב על מוזיקה…

  להגיב

  • himandshe
   אוג 16, 2012 @ 08:21:00

   מישהו בהופעה אמר לי שלדעתו מאז האלבום הראשון שלהם, הווקמן רק מתדרדרים אט אט מבחינה מוזיקלית. אני לעומת זאת חושבת שהטרילוגיה שהתחילה מ"You and Me" היא רצף של אלבומים חזקים במיוחד. השלושה הראשונים מצוינים גם כן, אין אלבום שאני יכולה להגיד שהוא נפילה או אכזבה, זה הקטע עם הווקמן: לא מספיק להקשיב לאלבומים שלהם פעם או פעמיים, צריך להשקיע ומי שמשקיע מתחבר 🙂

   להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: